Vyvážená strava a dostatek pohybu jsou základem šťastného života každého oře. Koně hrály v životě člověka vždy důležitou roli a péče o ně musel mít v malíčku téměř každý. Dnes se časy změnily a chov koní se stal spíše výjimečnou záležitostí. Co všechno je důležité dodržovat, aby byl váš koník zdravý a spokojený?
Chladnokrevné koně se používali jako tažná zvířata a teplokrevná oře sloužily spíše než dopravní prostředky. Dnes je už v zemědělství nahradily traktory a jiná nákladní vozidla, na dopravu již koňský hřbet také není příliš využíván. Lidé si však tyto majestátní zvířata váží dodnes a jejich chov přetrvává i nadále. Vyšlechtili rozmanité plemena a v srdcích mnoha chovatelů mají své pevné místo. Jak se dá vybudovat s koněm pevný a silný vztah?
S koněm se musíte vzájemně respektovat
Vztah mezi koněm a majitelem musí být založen na vzájemném respektu a ne na bolesti a strachu. Nesmíte projevit nejistotu, jinak se bude s vámi koník neustále zahrávat, a to určitě nechcete. S průměrnou hmotností 500 kg je kůň nepochybně několikanásobně větší a těžší než jeho jezdec. Na základě síly ho tedy ovládat jednoznačně nemůžete. Kůň musí dělat to, co mu řeknete, protože si sám myslí, že to chce. Třeba mít dostatek času a trpělivosti, avšak vaši pochvalu se naučí přijímat velmi rychle. Koně se musí naučit, co považujete za špatné a co ne.
Důležité jsou správné podmínky
S rozhodnutím starat se o koně si berete na sebe odpovědnost za všechny jeho potřeby. Důležité je mít všechny potřebné poznatky o jeho stavbě těla a funkci vnitřních orgánů. Je to důležité zejména při rozpoznávání příznaků rozličných onemocnění a promptní ošetření zranění. Když je kůň ve svém novém domově a při práci šťastný, bude mnohem ochotněji a lépe plnit vše, co od něj budete vyžadovat. Oba si tak budete užívat rovnocenně obohacující vztah.
Jak vypadá zdravý kůň
Zdravý koník má jasné oči, hladkou lesklou srst, klidný dech a tělesnou teplotu do 38 ° C. Dobré zdraví vyžaduje vyváženou stravu a dostatek pohybu. Koně by měl pravidelně prohlížet veterinář, a to kvůli předcházení nemocí a pravidelným očkováním. Důležité jsou i vyšetření očí, srsti či kopyt. Pravidelné odčervování a kontrolní prohlídky by měly být samozřejmostí. Jsou to právě maličkosti, které rozhodují o tom, jak se bude vašemu koníkovi u vás dařit. Může mu škodit i nevětraná stáj, méně časté kydanie hnoje nebo krmivo špatné kvality.
Koně na pastvině
Koně umí být v pásla vcelku vybíravé. Pokud však budete udržovat porost ve stejné výšce, setřou se tak rozdíly mezi kvalitní trávou a plevelem. Na zarovnávání můžete použít i ovce či jiná zvířátka. Pastviny můžete rozdělit na dvě až tři části a nechat zvířata, aby jejich spásalo postupně. Tímto způsobem napodobíte přírodní podmínky. Pokuste se však najít pro koně pastvinu, která nebude příliš strmá, ani příliš vysoko nebo nízko položená.
Koně si může pořídit jen někdo, kdo se těmto zvířatům opravdu rozumí a věnuje. Není to žádné malé domácí zvířátko, ale obrovská odpovědnost v mnoha ohledech. Chtěli jste i vy v dětství vlastnit hřivnatý tátoša?