Plánujete koupi kočky? Položte si nejprve tyto otázky

Kočičí přírůstek může být velmi milým zpestřením nejedné rodiny. Před koupí kočky je velmi důležité vyjasnit si všechny aspekty pro a proti, abyste předešli zbytečným následným nepříjemnostem. Kočka je samostatné, elegantní, inteligentní stvoření, které se nemusí hodit do každé domácnosti. Proto si její koupi dobře promyslete.

Kočky jsou velmi příjemné společnice a koťata jsou prostě neodolatelné. Nenechte se však omámit a koupi kočičky si nejdříve dobře zvažte. Pokud máte na jejich výchovu dostatek času, kočky vás zahrnou vroucí láskou. Kočky si na rozdíl od psů nevyžadují tolik pohybu a každodenní procházky. Oblíbené jsou i proto, že se bez problémů hodí i do bytu. Ještě před tím, než se rozhodnete pořídit si kočičího společníka, měli byste si zvážit všechna pro a proti. Pomoci by vám mohlo i zodpovězení následujících otázek.

Kočka odpočívá na židli
Kočky jsou charismatické stvoření, které buď milujete, nebo se s jejich povahou ztotožníte jen velmi těžko.

Jsem připraven mít doma kočku?

Tato otázka je velmi podstatná a měla by být položena nepochybně jako první. Spočítejte si, kolik volného času víte kočce věnovat. Malé kotě vyžaduje vaši přítomnost i několik hodin denně, ale ani větší kočky se bez vaší pozornosti neobejdou. Kočka je velmi vnímavé společenské stvoření. Pokud si zvykne na společně strávený čas, velmi těžko jí vysvětlíte, že už na ni nemáte až tak mnoho času. Další otázka je samozřejmě finanční. Krmivo, veterinář, hračky, nový pelech… každé zvířátko něco stojí a kočka není výjimkou.

Kočka a dívka
Kočka vyžaduje hodně vaší lásky a pozornosti.

Kočka nebo kocour?

Pokud jste i nadále rozhodnutí, že kočku určitě chcete, zamyslete se nad pohlavím. Mnozí lidé mají vůči kocourem výhrady, že zapáchají. Pravdou je, že si jen značkují své teritorium, což je jejich přirozeným chováním. Předejít této činnosti můžete kastrací.

V otázce povahy kocourů a koček se názory různí. Jedni tvrdí, že kočky jsou klidnější a přítulnější, druzí říkají přesný opak. Povaha kočky závisí na samotného plemene a konkrétního jedince. Říká se, že kočka si vybere vás a ne vy ji. Takže možná to můžete nechat na váš instinkt nebo instinkt vaší budoucí kočky.

Spící kočka na podlaze
Říká se, že kočky jsou přítulnější jako kocouři, ale ne vždy to musí být pravda.

Jaké plemeno je pro mě nejvhodnější?

Padlo vám do oka konkrétní kočičí plemeno nebo se vám líbí kočky jako takové? Toto je další důležitá otázka, na kterou byste se měli soustředit. Kočičí plemena můžeme rozdělit na dlouhosrsté a krátkosrsté. Dlouhosrsté kočky označujeme jako „perské“. Tyto kočky bývají klidnější, občas jsou považovány až za líné. Svými pomalými pohyby připomínají starších elegány.

Krátkosrsté kočky jsou nejrozšířenější na světě. Radíme sem všechny kočky domácí, evropské a britské. Všechny jsou velmi odolné a životaschopné. Od lidí vyžadují citlivější zacházení, avšak velkým pozitivem je menší náročnost v péči o jejich srst.

Černá huňatá kočka
I když mají všechna plemena své charakteristické rysy, každá kočka má svou vlastní osobnost, která určuje její finální povahu.

Kde si pořídit svou novou kočku?

Chovatelská stanice nebo zvířecí útulek? Každá z možností má své pro a proti. Vždy aktuální seznam registrovaných chovatelů ušlechtilých i domácích koček naleznete na stránce Sdružení chovatelů koček v České republice.

Pravdou je, že v útulku můžete najít kočičí poklady, o jakých se vám ani nesnilo. Samozřejmě, nedostanete ke nim papíry či průkaz původu, které potřebujete, pokud chcete brát kočku na výstavy. Dostanete však do péče zvíře, se kterým se osud nemazlil a dokáže vám být vděčné za vaši lásku a pomoc celý svůj život.

Kočka odpočívá v posteli
Není nic krásnějšího než oddaná kočka, která je vám vděčná za to, jak dobře se o ni staráte.

Chci kotě nebo starší kočku?

Zamyslete se určitě i nad věkem své nové kočky. Jde zejména o to, aby bylo zvířátko u vás spokojeno. Pokud máte doma malé děti, pořídit si starší kočku by nemusel být nejlepší nápad. Naopak, pokud jste příliš zaneprázdněni, ale i přesto chcete mít doma kočičího kamaráda, zkuste pouvažovat nad koupí dospělé kočky. Vyhnete se útrapám, které život s koťátkem přináší.

I dospělé kočky jsou velmi učenlivé, takže se určitě nemusíte bát, že by se k vašemu životnímu stylu už nepřizpůsobila. Povaha každého většího domácího mazlíčka by měla být v souladu s vaším životním stylem, jinak budete vaše nové kamarádství nejeden jednou pokulhávat.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Hlodavce

Jak pečovat o mořské prase?

0
Ptáci

Těchto 5 ptáků si rozhodně nekupujte do bytu!

0
Kočky

Jak seznámit kotě se starší kočkou?

Navigácia

Magazíny