Jak seznámit kotě se starší kočkou?

Kočky jsou povahově jedním z nejnáročnějších domácích mazlíčků. Vaše starší kočka už je zvyklá na jistá pravidla a návyky a vy si chcete pořídit nové koťátko? Zde je pár tipů jak připravit starší kočku na nový přírůstek do čtyřnohé rodiny.

Proč mají kočky problém s novým přírůstkem?

Nové kotě je obvykle nedočkavé udělat si kamarády ale starší kočka s tím může mít problém a nechce s ním mít nic společného. Kočky nemají rády změnu, zejména když jde o jejich teritorium. Po příchodu nového koťata mohou starší kočky působit smutně, prskat a někdy dokonce i přestat jíst.

Teritorium
Kočky si velmi úpěnlivě hlídají své teritorium. Nejraději by si do něj zapíchli vlajku, aby každý věděl, že je jejich.

Příprava je důležitá!

Klíčem k úspěšnému seznámení kočky s novým kotětem je příprava. Pokud kočku předem připravíte na tuto změnu, je více pravděpodobné, že si na nový přírůstek rychleji zvykne.

Feromony a nutriční výživové doplňky na uklidnění je ideální dát kočce ještě před příchodem nového spolubydlícího. Feromony a výživové doplňky ji nenadrogujú, ale uklidní ji a bude zrelaxovaná v době, kdy přijde nové koťátko.

Nová kočka – nové vybavení

Dbejte na to, aby nové koťátko dostalo veškeré vybavení jako miska, pelíšek, záchod a podobně nového. Nic by nemělo být zděděné po starší kočce, protože ta tyto věci, ačkoli jejich už nepoužívá, stále považuje za své. Pokud uvidí někoho jiného jíst z její misky, může být agresivní nebo může sníst jídlo i odtud.

Vlastní miska
Každá kočka by měla mít svou vlastní misku na jídlo i vodu.

Soukromý pokoj

Pokud je to možné, připravte pro nový přírůstek pokoj, ve které bude první dny trávit čas. Starší kočka nebude mít přístup do tohoto pokoje a tak jí nijak neublíží. V této místnosti by mělo mít kotě přístup k misce s vodou, jídlem, záchodku, pelíšku a hračkám. To, zda stráví kotě v pokoji pár dní nebo týden či dva závisí na tom, jak dopadne počáteční interakce se starší kočkou a jak si na sebe zvyknou.

První seznámení

Když přinesete kotě domů, nechte starší kočku čuchnout ho, dokud je stále v přenosné kleci. Potom ho přineste do předem připravené místnosti, která je jen pro něj. Přibližně po týdnu nechte kotě prozkoumat zbytek bytu, ve kterém je i starší kočka. Povzbuzujte jakékoliv přátelské aktivity, které mezi sebou kočky provedou.

První kontakt
Snažte se povzbuzovat každou pozitivní interakci mezi kočkami.

Nechte kočky stanovit si hierarchii

Je přirozené, že starší kočka se bude snažit prezentovat jako ta dominantnější. Nechte ji pár krát zaprskat na kotě a ukázat mu, že ona tu je déle a má dominantnější roli v této domácnosti. Kotě se takto naučí kde jsou hranice v jejich vztahu.

To, zda se z vašich koček stanou kamarádi, vám nedokáže zaručit nikdo. Pokud pouze jedna z nich bude mít problematickou povahu může se stát, že spolu nebudou vycházet nebo se v lepším případě budou pouze ignorovat. Je však možné i to, že kočky budou od prvního momentu spolu vycházet a vstoupí krásný harmonický vztah. Pokud máte rádi kočky, tak neváhejte a pořiďte si další. Protože i mnoho koček nikdy není dost hodně koček.

5 2 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Psi

Co dělat, když se váš pes bojí bouří

0
Novinky Psi

Zvířátko v domácnosti posílí imunitu miminka

0
Novinky Psi

Psíci, s nimiž se rozhodně nebudete nudit

Navigácia

Magazíny