Co dělat, když se váš pes bojí bouří

Psi a bouřky nikdy nebyli kamarádi. Čtyřnozí miláčci dokáží už pár hodin před bouří vycítit její příchod a přesunou se k jejich bezpečnému místu. Jak zjistit, zda pes trpí fobií a jak zmírnit jeho strach?

Skrytý pes
Psi mají ve zvyku skrývat se v čase bouře.

Fobie z bouří

Pro psy je fobie z bouří tak běžná, jak pro lidi arachnofobie nebo strach z výšek. Příčiny, proč trpí psi touto fobií, jsou dosud neznámé. Jedním z důvodů může být všeobecný strach pejsků z hlasitých zvuků (jako například vysavač, mixér a ohňostroj).

Během bouřky dochází ke změně tlaku a výraznému stoupnutí vlhkosti vzduchu. Psi jsou na tyto přírodní jevy citlivější a mohou jim dokonce způsobovat bolest v uších. Pejsci, kteří trpí artritidou, pociťují tyto změny ještě intenzivněj a mají na nich horší dopad.

Jaké jsou příznaky, že pes trpí fobií z bouří?

Způsoby, jakými psi projevují svou fobii z bouří jsou několik a liší od jednoho pejska k druhému. Patří mezi ně následující typy chování:

 • Úzkostlivost
 • Hyperaktivita, která může přejít až do destruktivnosti
 • Zavíjení
 • Vyžadují pozornost
 • Schovají se, dokonce se až třesou strachem

  Vysávač
  Jednou z příčin fobie z bouří může být i strach z hlučných zařízení.

Jak přistupovat ke psovi s fobií

Základní pravidlo je nenechávat pejska samého doma v době, kdy je bouřka. Samozřejmě, ne vždy je možné být s ním, ale snažte se být vždy při něm. Pokud přijde bouře, pokračujte ve vašem normálním chování a v zaběhnuté denní rutině. Nevěnujte pejskovi extra pozornost, i když si ji vyžaduje. Když pejsek uvidí svého majitele uvolněného jak pokračuje ve svém normálním běžném životě, pomůže mu to uvolnit se také. Pokud se pejsek zklidní a přestane na bouři reagovat, odměňte ho pochvalou a pamlskem.

U těžších případech fobie z bouří se poraďte s veterinářem, který pejskovi může předepsat léky na uklidnění. Léky pejskovi dáte během bouřky. Nicméně, snažte se tento způsob brát jako poslední východisko, protože stejně jako není nadměrné konzumování léků zdravé pro lidi, není to vhodné ani pro pejsky.

0 0 votes
Article Rating
 • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
 • Podobné články
0
Hlodavce

Jak pečovat o mořské prase?

0
Novinky Psi

Jak představit miminko pejskovi

0
Psi

Udělejte dobrý skutek a adoptujte si pejska z útulku

Navigácia

Magazíny