Jak pečovat o mořské prase?

Tato domácí zvířata jsou jednoduché na péči. No i přes jejich klidný životní styl, vědí potěšit své majitele svou náklonností. Přemýšlíte nad jejich koupí? V článku se dozvíte vše potřebné o péči o tyto malé chlupaté pískající kuličky.

Potřebujete naučit své dítě odpovědnosti? Mořské prase je na to ideální zvířátko. Jsou milé, nenáročné a majiteli se odmění množstvím lásky. Mořské prasátka si navíc získali i srdce mnoha dospelých. Jsou ideálním společníkem do bytu, ale i do domu. A na zahradě mu můžete vytvořit malou ohrádku.

Domeček pro mořské prasátko

Jakou klec vybrat?

Nový domeček vašeho morčete by měl mít minimálně půl metru čtverečního. Pokud plánujete koupit dvě morčátka, aby se jedno necítilo osaměle, klec by měla mít minimálně jeden metr čtvereční. Ačkoli jsou to malé zvířátka, potřebují nějaký osobní prostor. Čím větší klec, tím bude morče šťastnější. Klec by měla mít pevnou spodní část, protože nohy mořských prasátek jsou velmi citlivé. Vrchní část klece by ideálně měla být mřížovím a ne plastová. Takto bude mít morče ve své kleci dostatek kyslíku.

Kam klec umístnit?

Ideálním místem pro klec je například obývací pokoj. Mořské prasata mají rádi společnost, takže klec by měla být umístěna v místnosti, kde se často nacházíte. Vyhýbejte se vnějším prostorem, pokud je venku příliš teplo. Klec neumísťujte přímo pod okno, kde může být průvan nebo může být vystavena příliš velké horku. Morčata jsou velmi citlivé na teplo.

Jak často ji čistit?

Každá klec musí být vystlaná pilinami, které nabírají časem zápach z výměšků a třeba je vyměňovat. Piliny by měly být měněny dvakrát za týden a zároveň by měly být kvalitní a ne příliš tvrdé, aby si morče na nich nepoškrábalo tlapky. Pořádně vyčistit celou klec byste měli minimálně jednou týdně. Nezapomínejte každý den vyměňovat vodu a mýt láhev s vodou.

Strava

Nekončící zásoby sena

Opravdu. Morčata potřebují seno 24/7. Na to, aby jejich trávení fungovalo tak jak má, potřebují konzumovat seno dennodenně. Nedostatek sena může vést ke přerostlým zubům, příčinou kterých nebudou schopny konzumovat ostatní potraviny. Následky přerůstání zubů jsou častou příčinou smrti mořských prasat.

Čerstvá zelenina dvakrát za den

Kromě sena je důležitou částí jejich jídelníčku i čerstvá zelenina. Každé zvířátko má své vlastní preference, ale mezi zeleninu, která je vhodná pro morčata, patří: zelený salát, mrkev, okurky, rajčata, zelí, brokolice. Ovoce by mělo dávat pouze v menších dávkách a ideální je například jablko nebo jahody.

Listová zelenina
Až 20% zeleninové stravy by měla tvořit listová zelenina.

Granule nejsou nutné

Strava ve formě granulí není nezbytná. Dokáží vést plnohodnotný život pouze s konzumováním sena a zeleniny. Pokud je morče naučené k jedení granulí, dbejte na jejich kvalitu. Mořské prasata jsou náchylné obezitě a netřeba to s jejich výkrmem přehánět.

Věnujte se jim

Mořské prasátka mají interakci s lidmi rádi. Mluvte s ním, vybírejte jej ven z klece a škrábejte. Každodenním výběhem dosáhnete to, že se z morčete nestane líná hromádka srsti, která celý den pouze leží a čeká, dokud ho nakrmíte. Vedle socializace nezapomínejte na to, že morčátku třeba každých pár týdnů nebo měsíců ostříhat drápky. Pokud si na to netroufáte doma, drápky mu za pár minut ostříhá každý veterinář.

Morče je nejšťastnější, když má kamaráda

Mořské prasátka jsou společenské tvory, které nejraději tráví čas ve společnosti dalšího mořského prasátka. Je to způsobeno tím, že i v přírodě žijí ve skupinkách. Pokud máte prostor na větší klec, rozhodně si pořiďte dva kamarády. Pozor, pokud nechcete mít 6 malých nových přírůstků, nekupujte si samečka a samičku. Pokud se morčeti nebudete věnovat a nebude mít ani kamaráda, může upadnout do deprese a ztratit chuť jíst a hýbat se.

Kamarád
Morčata potřebují ke šťastnému životu socializaci. Buď s vámi nebo s jiným morčetem. Ideálně s oběma.
0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Psi

Seznamte se s top plemeny hlídacích psů

0
Hlodavce Novinky

I malý hlodavec umí zaujmout velké místo

0
Kočky Novinky Psi

Potraviny, které vašim chlupáčům škodí

Navigácia

Magazíny