Potraviny, které vašim chlupáčům škodí

Velké prosící oči, které se na vás upřeně dívají, zatímco jíte, otočení se za každým zašustěním obalu, nebo směšné zvuky a hrátky, které v psí řeči určitě znamenají „i já chci ochutnat“ – tyto psí projevy zná každý majitel. Ne každý však ví, že některé potraviny mohou být pro pejsky až smrtelně nebezpečné. Které potraviny psům škodí?

Hroznové víno a rozinky

Hroznové víno a rozinky jsou pro psy vysoce toxické. Už pár bobulí hroznového vína může menším plemenům způsobit selhání ledvin. Snězení sladkých kuliček se projeví průjmem, zvracením a bolestí břicha. Vědci přesně nevědí, která látka tento stav způsobuje, pravděpodobně však jde o alergickou reakci.

Hrozny jako nevhodné jídlo pro psa
Už pár bobulí hroznového vína může menším plemenům způsobit velké problémy.

Česnek a cibule

Myslíte si, že pokud jsou česnek a cibule zdravé pro lidi, platí to i o pejscích? Jste na omylu. Sirné sloučeniny poškozují hemoglobin, který zvířátka potřebují k přenosu kyslíku. Nevěděla o tom ani Barbora, která se plísně na kůži a vypadanou srst nalezeného pejska, kterého si adoptovala, rozhodla léčit česnekovou kúrou: „Dostali jsme nápad, že když je česnek dobrý na plísně, budeme ho Vere přidávat do granulí. Teprve pak jsme zjistili, že jsme jí mohli způsobit anémii.“ Česnek a cibule škodí pejskovi syrové, sušené i vařené – mohou mu způsobit nenapravitelné poškození ledvin.

Avokádo

Tuto perfektní a zdravou pochoutku byste měli od chlupáčů držet co nejdál. Může jim způsobit průjem, zvracení, krvácení či problémy s dýcháním. Může za to látka persin, která se nachází v plodech, listech i semenech avokáda. Pro lidi je neškodná. Naštěstí avokáda v našich zeměpisných šířkách nenajdete v zahradách často a toto ovoce pejskům ani moc nevoní. Na to, že je pro ně toxické, si vzpomeňte, když bude pejsek pohledem hypnotizovat pečivo s avokádovou pomazánkou na vašem stole.

Pes a hypnotizující pohled
Odolat hypnotizujícímu pohledu psa je někdy těžké.

Peckoviny

Broskve, meruňky, švestky, třešně – psi mohou citlivě reagovat na toto ovoce kvůli peckám, z nichž se do těla uvolňuje kyanid. Ten způsobuje křeče, zvracení, průjem a dýchací problémy. Pokud už chcete svému pejskovi dopřát porci vitamínů z ovoce, sáhněte raději po borůvkách, brusinkách, banánech. Některým pejskům chutnají mandarinky, pomeranče i melouny. Oblíbeným ovocem je i jablko. „Naše Mia zbožňuje jablka, je schopna sníst i jedno nakrájené jablko denně. Tak jsem se rozhodla napéct jí jablkové sušenky podle knihy od chovatele Jeffa Simpsona. Pektin v jablkách upravuje trávení a pomáhá i srdci a játrech,“ podělila se o své zkušenosti majitelka feny retrívra Zuzana.

Sůl

Do potravy zvířete se v nadměrném množství dostává zejména u těch chovatelů, kteří se s pejsky rádi podělí o jídlo ze stolu. Pokud nedokážete odolat hranolkům a chipsům, rozhodně je nenabízejte svému zvířátku. Sůl ve větším množství vede k vysokému krevnímu tlaku a způsobuje u psů problémy s ledvinami. Slaná strava má za následek nadměrné pití vody, což může způsobit nadýmání a torzi žaludku (přetočení žaludku, které se vyskytuje hlavně u velkých plemen a může způsobit smrt).

Pes požírajíci kost
Psovi dávejte zásadně tepelně neupravené kosti.

Vařené kosti

Pes a kosti patří v našich představách k sobě jako kotě a miska mléka. Důležité je však, aby byly kosti vždy syrové, nikdy ne tepelně upravované. Při vaření či pečení totiž mění svou strukturu, zkřehnou a mohou se rozlámat na ostré kousky, které by pejskovi poranily střevo. Ořezané syrové kosti bez masa chlupáči špatně tráví, přidejte jim proto ke kostem i kousek masa nebo vnitřností. Nic nezkazíte syrovými kuřecími trupy, hřbety, křídly či krky. Pejsek je dobře stráví, a pokud mu je dáte po jídle, nebude je hltat, ale zabaví se s nimi. Takové kosti mu zároveň vyčistí zuby.

Čokoláda

Do jídelníčku psa nepatří také čokoláda. Spolu s kakaem je pro ně mimořádně nebezpečná. Čokoláda obsahuje theobromin, který psí organismus vylučuje ve srovnání s jinými zvířaty (i člověkem) zpomaleně. Příznaky otravy teobrominem se projeví do 4 hodin. Pejsek je nejdříve hyperaktivní, později dýchavičný a neklidný. Otrava může skončit selháním srdce nebo dýchání. Dominik, majitel zvídavého a mimořádně žravého bígla Bennyho, už podobnou situaci zažil. Zvěrolékař na telefonické lince mu jako první poradil vyvolat zvracení 3% roztokem peroxidu vodíku. Čokoládu od té doby před Bennym schovávají do nejvyšších poliček.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Psi

Seznamte se s top plemeny hlídacích psů

0
Kočky Novinky Psi

7 tipů, jak zvládnout návštěvu veterináře bez stresu

0
Psi

Udělejte dobrý skutek a adoptujte si pejska z útulku

Navigácia

Magazíny