Zvířátko v domácnosti posílí imunitu miminka

Určitě jste se i vy setkali s tím, že někdo z vašich známých sdílel na Facebooku fotografii pejska s popisem – hledá nový domov, majitelům se narodilo děťátko a pejsek musí pryč. Takové žádosti o umístění zvířátka do nového domova nejsou pro útulky a spolky na záchranu zvířat žádnou novinkou. Existuje opodstatněný důvod obávat se o zdraví novorozenců, pokud se v domácnosti nachází i čtyřnohý miláček?

Ve společnosti dlouho přetrvával názor, že zvíře k malému dítěti nepatří. Opak může být pravdou! Výsledky 18 leté studie ukázaly, že zvířátka v domácnosti společně s malým dítětem nejenže nezvyšují riziko alergií na zvířata, ale dokonce jejich výskyt mohou i snížit. Kontakt se psem nebo kočkou během dětských let měl podle vědců jen malý vliv na pozdější výskyt alergií. Pokud se však zvířátko nacházelo v přítomnosti miminka během prvního roku jeho života, snížilo u některých dětí riziko alergií. Hovoříme však o alergiích na samotné zvíře, ne o alergických reakcích na jiné alergeny.

Zvířátko a dětská imunita
Zvířátko ve společné domácnosti s miminkem snižuje riziko pozdější alergie.

Psi a kočky v domácnosti s miminkem

Výzkum probíhající ve Spojených státech sledoval 565 dětí od narození až po dovršení dospělosti. Účastníkům studie byly odebrány vzorky krve, ve kterých se testovaly protilátky proti alergenům psů a koček. Během výzkumu se zjistilo, že psi a kočky přítomní v domácnosti během prvního roku života dítěte měli velký vliv na pozdější citlivost na zvířata – za citlivé osoby se považují ty, které budou mít v budoucnu při kontaktu s alergenem příznaky alergie.

Pozitivní vliv na děti narozené císařským řezem

Autorkou studie byla Ganesa Wegienka, epidemioložka v Henry Ford Hospital v Detroitu. Výzkumu se zúčastnily ženy, které otěhotněly v letech 1987 a 1989. Jak se ukázalo, největší prospěch z domácího miláčka měly děti narozené císařským řezem. Podle doktorky Wegienka je možným vysvětlením i to, že při klasickém porodu je dítě vystaveno většímu počtu bakterií v porodních cestách. Děti narozené císařským řezem získaly mikroby ze svého okolí, ve kterém se vyskytovalo právě zvířátko.

Pes a kočka v domácnosti s miminkem
Ve finském výzkumu dosáhly kojenci lepší výsledky při kontaktu s pejsky než s kočkami.

Menší počet respiračních onemocnění a infekcí

Zajímavé zjištění přinesl další výzkum, tentokrát z Finska. Sledoval 397 dětí, narozených v letech 2000 až 2005, od počátku těhotenství až do věku 12 měsíců. Během celého roku rodiče miminek evidovali každý jeden kontakt mezi dítětem a zvířetem.

Vědci zjistili, že děti, které vyrůstaly v domácnosti se zvířátkem, méně trpěly na respirační onemocnění nebo lehké infekce. Rovněž se u nich méně často vyskytovala ušní onemocnění. Lepší výsledky dosáhli kojenci v kontaktu se psy než s kočkami. Podle odborníků zvířátko v domácnosti pomáhá imunitnímu systému rychleji dozrát. Ne nadarmo se říká, že sterilní prostředí miminkům více škodí, než pomáhá.

Miminko v ručníku
Nového člena rodiny je třeba zvířátku nenásilně představit.

Pokud máte v domácnosti společně s miminkem i zvířátko, měli byste dodržovat několik pravidel:

  • zvířátko by mělo být podle možností vycvičené (s ohledem na druh zvířete),
  • dodržujte pravidelné očkování a kontroly u veterináře,
  • nového člena rodiny opatrně seznamte s vaším čtyřnohým miláčkem, přečtěte si, jak představit miminko pejskovi,
  • myslete na to, že zvíře jedná pudově a snažte se některé situace předvídat,
  • nenechávejte zvíře s dítětem samo, i když jste si jeho chováním na 100 procent jisti (pes, kterého dítě tahá za ocas nebo uši, může ztratit trpělivost; kočka zase může dítě poškrábat při hře),
  • pokud máte v interiéru kočku s kočičím záchodem, zabraňte dítěti kontaktu s ním,
  • zajistěte postýlku miminka, aby se mu do ní zvířátko nedostalo.
0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Kočky Novinky Psi

7 tipů, jak zvládnout návštěvu veterináře bez stresu

0
Hlodavce

Jak pečovat o mořské prase?

0
Novinky Psi

Jaká psí rasa se nejlépe hodí k vaší povaze?

Navigácia

Magazíny