Zelené krmivo je doplněním základních složek potravy papoušků. Dá se bez něj obejít, avšak nedoporučuje se ho vynechávat. Je zdrojem vitamínů, minerálů, podporuje dobré trávení a má i další pozitivní léčivé účinky. Mělo by se podávat v sušené nebo čerstvé formě. Co všechno můžeme považovat za zelené krmivo?
Zelené krmivo obsahuje množství látek, které nelze v stravě papoušků jen tak jednoduše nahradit. Pokud je podáváno pravidelně, jeho účinek na zvířecí organismus je nepopiratelný. I nepravidelné užívání je vítanou změnou v jídelníčku barevných opeřenců. Čím vším byste měli svého papouška krmit, aby byl zdravý po celý rok?
Ovoce a zelenina jsou základ
Za ideální zelené krmivo můžeme považovat ovoce a zeleninu. Ty by neměly chybět na jídelníčku papouška během celého roku. Využívejte zejména sezónní zelené krmivo, jako jsou jahody, třešně, meruňky, červený meloun nebo rajčata a papriky. Papoušek se potěší i přítomnosti ořechů ve svém krmivu. Sezónní potraviny obecně patří mezi potraviny s nejvyšším významem pro lidský či zvířecí organizmus. Většinou pokrývají vitamínové nároky pro dané období.
Zábavné i chutné větvičky
Mezi zelené krmivo řadíme možná překvapivě i větvičky ovocných stromů, břízy nebo vrby. Větvičky jsou zároveň skvělými hračkami, protože kůra nebo listy jsou velmi vděčné pro zvědavý zobáček. Jedna taková větvička dokáže papouška zabavit na dlouhé hodiny. Je to pro něj zdravá pochoutka i drobná radost.
Pozor na hygienu
Zelené krmivo je skvělé v tom, že ho můžeme bez problémů získat i doma ze zahrádky nebo z volné přírody. Pozor si dávejte na to, aby bylo zdravotně nezávadné, důkladné umyté a nejlépe bez chemického postřiku. Papouškovi nepřinášíme ani žádnou potravu, která je napadena parazity nebo jinými živočichy. V případě jakékoliv nejistoty dané plodiny papouškovi raději nepodávejte.
Volně rostoucí zelené krmivo
Součástí zeleného krmiva jsou i rostlinky, které rostou divoce v přírodě, například pampeliška, jitrocel, kopřiva, bezinky nebo různé luční trávy. Zelené krmivo je nejlépe podávat v čerstvém stavu a řadíme sem i potraviny ze zahrady jako špenát, čínské zelí či brokolice.
Některé rostlinky si můžete zasadit i doma v květináči, dařit se bude dobře zejména pampelišce, jitrocele či kopřivě. Bylinky, které jsou pro papoušky velmi vydatné, jsou kopřiva dvoudomá nebo větvičky černého bezu či plody jeřabiny ptačí. Z lučních trav doporučujeme zejména lipnici luční, psárka luční nebo bojínku. Některé plodiny můžete dát přes léto zmrazit, abyste měli v zimě dostatečné zásoby. Zamrazit je vhodné plody rybízu, jeřabin nebo pšeničné klasy.