Mnozí z nás to znají. Když přijde na řadu návštěva veterináře, začíná se boj. Náš zvířecí kamarád začne klást odpor a viditelně se bát. Není to příjemné ani pro nás, ani pro pejska či kočku, kteří musí zvládnout cestu v přepravce, navštívit cizí místo a přežít v cizích rukou. Jen těžko zvířátku vysvětlíte, že je to pro něj nejlepší. Abyste se vyhnuli nepříjemným scénářem, přinášíme vám několik tipů, jak absolvovat návštěvu veterináře bez zbytečného stresu.
Příprava na návštěvu ambulance
Pozitivní zkušenost zvířátka s veterinární ambulancí začíná ještě před tím, než vyrazíte na cestu. Nepodceňujte přípravu, která může v některých případech trvat dny či dokonce týdny. Pracujte se svým zvířátkem a dovolte mu, aby se na návštěvu veterináře připravilo v klidu.
Seznámení s přepravkou
Připravit našeho miláčka na cestu k zvířecímu doktorovi nemusí být vždy jednoduché. Nejčastějším problémem bývá odpor zvířátka k jeho přepravce. Naučit psa nebo kočku na přepravku není vůbec složité, stačí, když z přepravky uděláte místo, kde byste se vy sami cítili bezpečně. Vhodné je učit miláčka na přepravku způsobem „příjemného místa“, kde může trávit čas i mimo převozu k veterináři. Hračkami, odměnami a postupným tréninkem si zvířátko zvykne na přepravku a nebude ji považovat za nebezpečnou.
Zvykání si na cizí lidi
Zvykat si na cizí prostředí či lidí je důležitým bodem při výchově mazlíčka. Jsou to první měsíce života pejska nebo kočky, které postaví základ celého sociálního chování. Ukažte zvířátku v tomto čase mnoho nových míst a seznamte ho s cizími lidmi. Dbejte na to, aby byly jeho zkušenosti pozitivu. Nepříjemné setkání s člověkem, kteří zvířátku nedopatřením ublíží, může vyvolat strach z lidí.
Naučení zvířátka na doteky
Připravit se na ambulantní návštěvu tedy může i jednoduchou hrou, při níž naučíme miláčka na doteky oušek, díváním se do nich, zvedáním a manipulováním s tlapkami, drápky. Každý den se můžete spolu takto pohrát, kromě zábavy si váš miláček zvykne na doteky. V ambulanci díky takovému tréninku nebude mít strach z cizího člověka, který s ním bude pracovat.
Odbourání strachu z prostředí ambulance
Samotná ambulance je velkým strašákem, protože neznámé prostředí, ve kterém jsou cizí zvířata a cizí lidé, může vašeho kamaráda znervóznit. Nemluvě o ambulanci a samotném personálu. Pokud je to možné, začněte s preventivními prohlídkami již v mladém věku zvířátka. Pokud máte dospělé zvířátko, vezměte ho na procházku do okolí ambulance nebo přímo do veterinární čekárny.
Výběr termínu návštěvy
Na návštěvu ambulance si zvolte čas a den vyhovující samozřejmě vám, avšak někdy nezaškodí poradit se s personálem ambulance, ve kterém čase mají „klid“. Tím výrazně zkrátíte čas v čekárně a snížíte stres, který vaše zvířátko přežije.
Co dělat, když je zvíře nervózní v čekárně?
Po vstupu do čekárny si držte své zvířátko u sebe, ale dejte mu prostor zorientovat se v novém prostředí. Zvědavé očka ostatních zvířátek se určitě budou chtít seznámit, raději si však držte, nakolik nevíte s jakým problémem přišli ostatní „pacienti“.
Na zvířátko mluvte klidným tónem hlasu, jste přece jeho jediná opora. Zvíře se zbytečně vystresovat, pokud budete pod tlakem i vy. Vyhněte se zbytečnému napětí, přijďte včas a nachystejte si všechny potřebné papíry. Svého psa nebo kočku celou dobu pozorujte. Stres se projevuje například odmítnutím pamlsku. V případě takového chování seznamte personál, bude připraven zacházet se zvířátkem ohleduplnější.
Pokud je vaše zvířátko vystrašené do takové míry, až se začne fyzicky bránit a napadat vás, nebo zvířata kolem, vyjděte z čekárny ven. Zeptejte se svého veterináře, zda je možné vyšetření v prostředí vašeho domova – většina veterinářů bude ochotna navštívit vás, za malý poplatek.
Jak zvládnout vyšetření v ambulanci
Během prohlídky můžete miláčka odměňovat pamlskem podle uvážení, samozřejmě pokud to dovolí lékař. Dívejte se na miláčka. Váš pohled by ho měl uklidnit a dodat mu odvahu. Nesnažte se nijak zasahovat do vyšetření, zbytečně byste mohly zhoršit situaci. Miláčka nenuťte ke klidu přílišným nátlakem, zvířátku může chvíli trvat, než se uklidní. V případě, že zůstane příliš nervózně, může doktor navrhnout jemnější sedativa. Po prohlídce nechte svého miláčka nějakou dobu v klidu, bude potřebovat čas na zotavení.