Ano, i z ježka může být váš nový spolubydlící. Tyto zvířátka jsou trochu netypičtí domácí mazlíčci, ale o to víc zajímaví. Samozřejmě, pokud chcete mít domácí zvířátko na to, abyste s ním maznali, ježek rozhodně není nic pro vás.
Jak se k němu dostat?
Mít ježka jako domácího mazlíčka neznamená to, že si jednoho ukradnete v lese nebo na ulici. Zaprvé, je vysoce nepravděpodobné, že nějakého potkáte. A zadruhé, takový ježek by zavřený v kleci nebyl ani zdaleka spokojen. Toto zvířátko je možné koupit buď v zverimexu, ale ne každý zverimex nabízí ježky. Druhou alternativou je vyhledat chovatele, kterému se narodili malí ježci a prodává, respektive daruje mláďata.
Ježci jsou známými přenašeči různých nemocí, takže při výběru dbejte na to, aby měl jasné oči, čisté nosní dírky, zdravě vypadající pokožku, bodliny a kožešinu. Dávejte pozor na skvrnitů kůži, chybějící bodliny, zvláštnosti v oblasti očí a nosu či znaky průjmu. Ježek by měl mít dobrou zdravotní kondici, neměl by být příliš hubený, ani příliš obézní.
Pokud chcete s ježkem v domácnosti i manipulovat a hrát se, při výběru se pokuste vzít toho, který nemá problém nechat se zvednout na ruce. Pořídit si mladého ježka, který má od 6 do 8 týdnů, je nejlepší způsob, jak docílit toho, že ježek si zvykne na manipulaci a interakci s lidmi.
Co může a co nemůže jíst
Po letech výzkumu přišli vědci na to, že ideální potrava pro domácí ježky je jídlo pro kočky bez obilí nebo vysoce kvalitní jídlo pro ježky. Kromě této potravy mají ježci rádi i červíky, ale ty jsou doporučovány pouze jako příležitostná chutná odměna. Červíky je nutné krmit nutričně bohatým ovocem, zeleninou nebo psím jídlem.
Jak příležitostná odměna může být servírované vajíčko uvařené natvrdo, jídlo pro miminka nebo ovoce. S těmito odměnami třeba zacházet opatrně. Neměly by se stát běžnou součástí každodenního jídelníčku.
Ježci a lidský kontakt
Většina chovatelů prodává ochočený ježky, kteří jsou zvyklí na kontakt s lidmi. Pokud se ježek schoulí při kontaktu do klubíčka, nemusíte se bát ho zvednout. Když si po pár minutách uvědomí, že mu nechcete ublížit, rozvine se z klubka.
V počátečních fázích seznamování manipulujte s ježkem pouze když nespí. Spící ježci, kteří jsou manipulováním probuzení, mají ve zvyku být nepříjemní. Stejně jako lidé. Vždy když ho jdete zvednout odměňte ho jeho oblíbenou potravou. Tím si získáte jeho důvěru. Pokud velmi odporují proti zvedání a manipulaci, používejte ze začátku hrubý ručník, kterým zabráníte škrábancům.
Dbejte na jeho hygienu
Ježci jsou zvířátka, které jsou náchylné na různé nemoci. Z těchto důvodů je třeba dbát na jejich zvýšenou hygienu a správnou stravu. Běžné nemoci ježků jsou například salmonelóza, blechy, problémy se zuby, pohlavními orgány nebo kameny v močovém měchýři. Také se u nich může rozvinout i neurologická porucha, která způsobuje ztrátu kontroly nad tělem, záchvaty až celkovou paralýzu.
Klec musí být velká!
Ježci ve volné přírodě tráví většinu svého času pohybováním se po zemi a hledáním jídla. Z tohoto důvodu musí mít klec pro ježka velká minimálně dva metry čtvereční. Spodní část klece musí být pevná, aby se mu v ní dobře chodilo a nezranil si tlapky. Nejdoporučovanějším jsou klece s výpletem, protože poskytují nejlepší ventilaci. Výplet však nesmí být příliš velký, aby se ježkovi nepodařilo utéct a schovat se v bytě nebo aby se při útěku nezasekl ve výpletu.
Čistit klec je nutné minimálně jednou za týden. Čištěním můžete předejít mnoha nemocem, které vznikají když je ježek neustále ve špinavé kleci, v níž se pouze hromadí bakterie.